Umowa zlecenie — przepisy i stawka godzinowa

Umowa zlecenie to wciąż jedna z najczęściej zawieranych umów cywilnoprawnych w kraju. Czym ona się charakteryzuje i czy nadal jest wartościowym narzędziem dla przedsiębiorców?

Umowa zlecenie — przepisy i stawka godzinowa

Umowa zlecenie to wciąż jedna z najczęściej zawieranych umów cywilnoprawnych w kraju. Przedsiębiorcy  decydujący się na zatrudnienie pracowników w takiej formie umowy nie są zobowiązani do przestrzegania przepisów dotyczących urlopu wypoczynkowego, wypłaty ekwiwalentu za urlop czy wypłaty wynagrodzenia za okres choroby. Umowa zlecenie to umowa cywilnoprawna, która jest uregulowana w Kodeksie Cywilnym, a nie Kodeksie Pracy. W praktyce oznacza to, że pracownikowi przysługują prawa wynikające bezpośrednio z treści umowy.

Umowy zlecenie nie dotyczy okres wypowiedzenia, a potencjalny pracownik może zerwać umowę z dnia na dzień, bez uprzedzenia. Pomimo tego, pracodawca jest zawsze zobowiązany do zapewnienia odpowiedniej ochrony swoim pracownikom oraz musi zagwarantować bezpieczne i higieniczne warunki pracy. Od 2023 roku stawka  godzinowa z tytułu umowy zlecenie wynosi w pierwszym półroczu 22,80 zł, a później będzie obowiązywać stawka 23,50 zł za jedną godzinę pracy. Przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji czasu  przepracowanego przez swoich pracowników w taki sposób, aby organy kontrolujące mogły bezproblemowo zweryfikować zastosowanie wymogów dotyczących minimalnej stawki godzinowej.


Umowa o pracę — rodzaje, elementy i okres wypowiedzenia

Podstawową formą zatrudnienia pracowników jest umowa o pracę. Ta czynność prawna będąca obecnie najkorzystniejszą formą zatrudnienia polega na złożeniu zgodnych oświadczeń woli zarówno przez potencjalnych pracowników, jak i pracodawców. Forma umowy o pracę zawsze jest przygotowana na piśmie i obliguje pracownika do wykonywania konkretnych obowiązków na rzecz zatrudniającej firmy, pod okiem przełożonego.
Obowiązkiem pracodawcy jest stałe wypłacanie wynagrodzenia pracownikowi oraz zagwarantowanie warunków pracy zgodnych z zasadami BHP. Ta forma umowy zabezpiecza interesy obu stron, zarówno pracodawcy, jak i pracobiorcy, i może zostać podpisana na okres próbny, czas określony lub nieokreślony, na zastępstwo lub czas
wykonywania konkretnego zadania. Biuro rachunkowe Kraków zwraca uwagę na to, iż każda forma umowy o pracę musi posiadać szereg elementów:

  1. datę podpisania
  2. dane obu stron
  3. informacje o rodzaju i miejscu wykonywanych obowiązkach
  4. wymiar czasu pracy

Chcąc wypowiedzieć umowę o pracę podpisaną na czas nieokreślony, czyli zakończyć istniejący stosunek pracy, należy przepracować 2 tygodnie w przypadku zatrudnienia krótszego niż pół roku, 1 miesiąc, jeśli zatrudnienie trwało minimum 6 miesięcy oraz 3 miesiące, jeśli pracobiorca pracuje w danej firmie co najmniej 3 lata. Jeśli decydujesz się na rozwiązanie umowy o pracę w okresie próbnym, to Twój okres wypowiedzenia będzie wynosić 3 robocze dni w przypadku umowy podpisanej na krócej niż 2 tygodnie. Natomiast w przypadku podpisania  umowy na okres próbny trwającej dłużej niż 2 tygodnie to wypowiedzenie obowiązuje w wysokości jednego tygodnia.

wpis-umowa-zlecenie-2

Umowa o pracę czy umowa zlecenie? Wady i korzyści

Poszukując nowego miejsca pracy, warto wcześniej zorientować się, jaki rodzaj umów cywilnoprawnych oferuje konkretna firma. Od formy zatrudnienia zależy nie tylko wysokość wynagrodzenia, ale także dostępność różnego rodzaju przywilejów. Umowa o pracę to zdecydowanie najkorzystniejsza opcja, która zapewnia m.in. ochronę przed zwolnieniem kobiet w ciąży, ochronę przedemerytalną, prawo do urlopu oraz prawo do regularnego
wynagrodzenia. Oprócz tego podczas trwania umowy o pracę część składek jest opłacana przez pracodawcę — mowa tu o częściowych składkach emerytalnych i rentowych, całości składek wypadkowych, składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Do wad umowy o pracę z całą pewnością można zaliczyć obowiązek osobistego świadczenia pracy, co oznacza brak możliwości zlecenia obowiązków komuś innemu, pracę pod nadzorem pracodawcy oraz odbywanie obowiązków w miejscu ściśle określonym przez firmę i podanym w podpisanym kontrakcie. Jeśli mówimy o umowie zlecenie, jak wykazuje biuro rachunkowe, dużą zaletą są niższe składki na ZUS, brak ściśle określonego czasu pracy oraz często możliwość pracy w dowolnym miejscu, na jakie zdecyduje się pracownik.

Warto jednak pamiętać, że typowa zleceniówka oprócz braku prawa do wynagrodzenia za nadgodziny czy braku prawa do tradycyjnego wypowiedzenia trwającej umowy i odprawy, nie wlicza się do stażu pracy. Przewaga konkretnej formy zatrudnienia nad drugą to kwestia indywidualna, gdyż to, co dla jednego pracownika stanowi zaletę, dla drugiego może być wadą.

Podziel się tym wpisem
Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp